Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to kredyt który w ostatnich latach staje się tak samo popularny jak kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. Posiada on wielu zwolenników, ale tak jak bywa to w przypadku produktów bankowych również wielu przeciwników. Niestety nie ma tu złotego środka, dla jednych konsolidacja może być opłacalna dla drugich wręcz przeciwnie. Ogólnie rzecz biorąc konsolidacja kredytów jest opłacalna wówczas, gdy koszty przedterminowej spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów są niższe niż korzyści finansowe wynikające z takiej operacji. Warto rozważyć taki pomysł, w sytuacji kiedy nowy bank jest w stanie zaoferować kredytobiorcy korzystniejsze warunki kredytowania od tych dotychczasowych. Konsolidacja jest najbardziej opłacalna w chwili kiedy jeszcze nie spóźniamy się ze spłatą rat kredytów i pożyczek.

Zaciąganie kilku zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych w tym samym czasie może doprowadzić do tego, że kredytobiorca będzie musiał spłacać kilka rat miesięcznie, co więcej w różnych bankach i w różnym czasie. Jest to prosta droga do tego, aby utracić zdolność kredytową, zwłaszcza w chwili konieczności poniesienia nieprzewidzianych wydatków. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.

Konsolidacja kredytowa, czyli co?

W obecnej chwili w zasadzie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne, które łączą zobowiązania zaciągnięte wcześniej w różnych innych podmiotach tego typu. W ramach konsolidacji kredytów możemy połączyć ze sobą takie zobowiązania jak: kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt z karty kredytowej i kredyt na rachunku bieżącym, kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny ,chwilówka pozabankowa.

W zależności od tego jaki bank wybieramy do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego inny może być zakres konsolidacji. Niektóre banki przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego proponują nam również dodatkowe środki na dowolne cele, czyli udziela konsolidacji łącznie z kredytem gotówkowym.

Czy konsolidacja się opłaca?

Z reguły nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla jednych kredytobiorców będzie to doskonałe rozwiązanie pomagające wyjść z zadłużenia, pozwalające ustrzec się utraty płynności finansowej oraz powstania zaległości w spłacie rat. Konsolidacja kredytu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli jeszcze nie mamy zaległości i nie spóźniamy się ze spłatą rat kredytów i pożyczek. Jeśli już powstaną zadłużenia, czyli co najmniej 30-dniowe opóźnienia w spłacie rat kredytów, nasze dane zostaną wprowadzone do Biura Informacji Kredytowej, co będzie miało wpływ na negatywną historię kredytowania. W takiej sytuacji nie będziemy mieć już szansy na scalenie kredytów w jeden w ramach konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny jest korzystnym rozwiązaniem, w sytuacji kiedy zaciągnęliśmy wcześniejsze kredyty w okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych. Obecnie stopy są niskie, a zatem możemy wynegocjować z bankiem lepsze warunki kredytowania niż te które otrzymaliśmy kiedyś. W efekcie możemy zamienić kilka droższych kredytów na jeden tańszy.

W sytuacji kiedy łączna wysokość rat kapitałowo-odsetkowych do zwrotu dla przekroczy nasze możliwości finansowe, bank może zaproponować nam konsolidację z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania oraz ze zmniejszeniem miesięcznej raty. Decydując się na udzielenie kredytu konsolidacyjnego w wielu przypadkach będziemy musieli zapłacić prowizję, która naliczana będzie w formie procentowej do kwoty udzielanego kredytu. Przed podjęciem decyzji o konsolidacji warto zapoznać się ze wszystkimi zapisami umowy oraz warunkami kredytu, aby w przyszłości nic nas nie zaskoczyło.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.