Dobre lokaty bankowe

Oszczędzanie i pomnażanie środków pieniężnych daje bezpieczeństwo oraz poczucie życiowego komfortu. Osoby, które mogą odkładać pieniądze, gromadzić je, zwykle wybierają takie rozwiązania, które pozwolą nie tylko na bezpieczne odkładanie ale także na notowanie zysków z tytułu gromadzenia tychże oszczędności. Najszybszą drogą do czerpania zysków z oszczędności sa inwestycje, np. akcie na giełdzie papierów wartościowych, agresywne fundusze inwestycyjne, lokaty w parabankach itd. Jednak wymienione oferty posiadają pewien wspólny mianownik, chodzi o to, iż wszystkie z nich nie są zbyt bezpieczne. Każdy z tych pomysłów może skończyć się utratą jeśli nie całości, to chociażby części pieniędzy. Może tak sie stać, ale oczywiście nie musi. Ryzyko spoczywa na oszczędzającym, wszystko od niego zależy, czy chce on osiągać większe zyski niż na zwykłej lokacje bankowej, ale w zamian z możliwością straty czy też woli wybrać zupełnie inne opcje.

Jeśli środków finansowych nie ma niestety za dużo, lub jeśli cenimy tak zwany święty spokój, warto pomyśleć o lokacie bankowej. Tego rodzaju produkty sa gwarantowane, przez co bezpieczne. Lokując daną sumę pieniędzy i wywiązując się z umowy, czyli bez zrywania lokaty przed końcem jej terminu zakończenia, możemy być bardziej niż pewni, iż odzyskamy swoje pieniądze wraz z zyskiem. Oczywiście, oprocentowanie w skali roku na pułapie 3% do 4% jakoś nie rzuca na kolana, ale wydaje się iż w dzisiejszych czasach chodzi bardzie o bezpieczne oszczędzanie niż o chęć wielkich zysków na sprawach niepewnych.

Skłaniając się ku oszczędzaniu na lokatach bankowych, warto wybrać te, które opiewają na wyższe oprocentowanie bez ryzyka. Obecnie lokaty sięgają maksimum pułapu 7% w skali roku. Jest to całkiem sporo przy dużych kwotach oszczędności ale także jest to mało, gdy mamy do czynienia ze skromną wysokością lokaty. Niezależnie jednak od kwoty umieszczonej na lokacie, zwykle oprocentowanie nie jest stałe podczas całego okresu trwania lokaty. W pierwszej fazie oprocentowanie jest bardzo niskie, może sięgać wręcz 1% w skali roku, a następnie rośnie, by w końcowej fazie osiągnąć maksimum, np. 7%. Warto wiedzieć, iż tego rodzaju zabieg pozwala bankom liczyć na to, iż klient utrzyma lokatę do końca terminu, do którego się zobowiązało, wówczas bank może spokojnie obracać tą gotówką.

Najlepsza lokata bankowa to taka, która daje w danym czasie największy zysk procentowy i posiada niezbyt skomplikowane warunki, jakie nakłada bank. Oferty można łatwo porównać w tak zwanych porównywarkach internetowych. Sa one z jednej strony reklamami banków i ich produktów, ale z drugiej strony w rzetelny sposób ukazują nie tylko korzyści ale także pewnie niuanse związane z rynkiem lokat bankowych. Czasami zdecydowanie lepsze opcje (czyli wyższe oprocentowanie lokaty) do wyboru mają stali klienci banku, którzy posiadają już od długiego czasu konto osobiste ROR w danej placówce.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.