Wady i zalety kredytu samochodowego

1223

Kredyt samochodowy to propozycja dla osób, które myślą o zakupie własnego samochodu, ale nie posiadają całej kwoty, którą muszą za niego zapłacić. Jakie są jego wady i zalety? O tym dowiesz się w kolejnym akapicie, ale już teraz zapraszam Cę na ranking takich ofert na 17bankow.com.

Kredyt samochodowy jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych instrumentów pożyczkowych, jeśli chodzi o pożyczkę przeznaczoną na zakup nowego samochodu. Warto pamiętać przy tym, że pieniądze z tego rodzaju pożyczki możemy wykorzystać również na zakup innego rodzaju pojazdu jak motocykl, skuter, autobus, a nawet motorówka. Dzięki temu, że zabezpieczenie tego rodzaju kredytu stanowi zazwyczaj sam przedmiot kredytu, pożyczkodawca może często zaproponować nam lepsze warunki. Jakie są zalety kredytu samochodowego? Przede wszystkim fakt, że kredyt samochodowy to niższy koszt niż kredyt gotówkowy. Bank stosuje bowiem wcześniej wspomniane dodatkowe zabezpieczenia dotyczące przedmiotu finansowania, przez co ogranicza ryzyko. Wśród wymienianych form zabezpieczenia znajduje się zastaw rejestrowy, przewłaszczenie oraz cesja z polisy AC. Okres finansowania tego rodzaju zobowiązania może wynosić nawet 10 lat, dzięki czemu możemy rozłożyć go na stosunkowo niskie raty. Pozwala to też na wyższą kwotę zobowiązania niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warto pamiętać, że kwota kredytu uzależniona jest jednak od zdolności kredytowej klienta oraz od limitów, które zakładają poszczególne banki.

Na czym polegają poszczególne formy zabezpieczenia? Zastaw rejestrowy polega na zarejestrowaniu samochodu w sądzie rejestrowym. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się więc informacja o wpisie do Krajowego Rejestru Zastawów. Kolejną formą zabezpieczenia jest cesja praw z polisy AC, która w razie wypadku zapewnia bankowi przekazanie pieniędzy z polisy na jego konto. Ostatnie jest przewłaszczenie, które oznacza, że bank wpisany jest do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel samochodu. Dlatego karta pojazdu zostaje w banku. Bez względu jednak na formę zabezpieczenia, każda z nich sprawia, że przez pewien czas bank jest właścicielem samochodu. Wspomniane zabezpieczenia sprawiają, że nasz kredyt będzie często tańszy niż w przypadku innych form kredytowania, dlatego dla wielu osób będzie lepszym rozwiązaniem niż np. kredyt gotówkowy. Jednak pamiętajmy, że w razie nieuregulowania zobowiązań czeka nas nawet utrata samochodu. Właśnie dlatego zawsze przed zaciągnięciem pożyczki dobrze przemyślmy czy nas na nią stać i dobrze wybierzmy zabezpieczenie oraz formę kredytu, która będzie dla nas najwygodniejsza i najbardziej optymalna pod względem spłaty. Pozwoli nam to zmniejszyć prawdopodobieństwo popadnięcia w kłopoty finansowe w przyszłości.

Po porównaniu wszelkich niezbędnych parametrów i podjęciu decyzji o tym, gdzie chcemy wziąć pożyczkę, koniecznie przeczytajmy dokładnie umowę przed jej podpisaniem, sprawdźmy poprawność podanych danych oraz to, czy wszelkie ustalenia zgadzają się z tym, na co faktycznie się umawialiśmy. Unikniemy w ten sposób ewentualnych komplikacji spowodowanych późniejszym rozczarowaniem faktyczną ofertą czy nieporozumień związanych z niepoprawnymi danymi. Usprawni to też decyzję w sprawie wydania pożyczki. Kolejną kwestią jest to, że w razie czego możemy zrezygnować z kredytu, jednak jest to już nieco kłopotliwe, dlatego zdecydowanie lepiej po prostu przemyśleć taką decyzję, niż się z niej wycofywać później. Mimo wszystko warto wiedzieć, że w większości możemy odstąpić od podpisanej umowy. Może być to jednak niekiedy dość kłopotliwe, ale nie niemożliwe.