Duża lokata czy kilka mniejszych?

kasa

Lokaty bankowe to spokojna i pewna forma gromadzenia oszczędności. Po pierwsze pozwala ona na zamrożenie pieniędzy i bezpieczne ich przechowywanie, teoretycznie bez możliwości ich wydawania w danym okresie czasu no a poza tym, jest to także okazja do tego by zyskać na oprocentowaniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż zysk ten nie jest wielki w skali roku. Odkładając np. 1000 złotych, przy średnik oprocentowaniu 4% uzyskamy tylko 40 zł, przy kwocie 5000 zł uzyskamy 200 zł, a przy wkładzie 10000 zł dostaniemy tylko 400 zł. Pod warunkiem oczywiście, iż lokata będzie oczekiwała na swojego właściciela przez pełny rok. Z tego właśnie względu, wiele osób traktuje lokatę bankową jako sposób bezpiecznego oszczędzania z małym bonusem na końcu, a nie jako formę zarobku. Prawdą jest, iż odczuwalny zysk z płynący z odsetek, może nam dać jedynie lokata, która opiewa na dużą sumę pieniędzy. Jednak statystycznie najczęściej, umieszczamy w bankach niewielkie lokaty, gdyż zwyczajnie nie stać nas na gromadzenie sporych oszczędności. 

Warto zastanowić się nad wieloma aspektami związanymi z tematem lokat bankowych. Jednym z nich jest pewna taktyka, gdy posiadamy np. kilkadziesiąt lub kilkanaście tysięcy złotych. Niektórzy decydują się na umieszczenie wszystkich pieniędzy na jednej lokacie, gdyż takie rozwiązanie daje najwyższy zysk. To rozwiązanie jest dobre, gdy mamy pewność, iż nie będziemy musieli rozwiązywać lokaty. Taka konieczność, np. po kilku miesiącach sprawiłaby, iż potencjalny zysk przepadłby bezpowrotnie a w zamian otrzymalibyśmy zwrot tylko tego, co ulokowaliśmy. Jeśli zatem nie mamy pewności, czy stać nas będzie na to by móc posiadać zamrożone pieniądze np. na cały rok, warto zastanowić się nad mniej opłacalną, ale krótszą lokatą bankową, lub nad podzieleniem kwoty na kilka lokat, choćby dwie. Mając np. 10000 zł, które chcemy odłożyć, warto się zastanowić nad następującym rozwiązaniem. Na pierwszej lokacie umieszczamy np. 8 tysięcy złotych i traktujemy je jako pewną inwestycję, z drugiej strony zawieramy lokatę na kwotę 2 tysięcy złotych. Ta mniejsza lokata będzie traktowana jako bufor bezpieczeństwa, w przypadku nagłych, nieprzewidzianych problemów możemy pobrać sobie te 2 tys. zł bez konieczności zrywania drugiej lokaty, która ma przynieść zysk. Oprocentowanie tej drugiej, mniej wartościowej lokaty jest na tyle mało atrakcyjne, iż ostatecznie nie będzie szkoda, iż ten minimalny zysk przepadł. Nadal w obwodzie mamy jednak tą bardziej wartościową lokatę. Część klientów banków zainteresowanych produktem jakim jest lokata bankowa opowiada sie właśnie za takim rozwiązaniem, które daje i bezpieczna oszczędność i możliwość poratowania się w razie kryzysu finansowego.

Rozbijanie oszczędności na różne lokaty może także dotyczyć braku zaufania do jednej instytucji. W przypadku problemów jednego banku mamy do dyspozycji lokatę w innej placówce bankowej. Oszczędzanie w różnych bankach daje pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa.